El Bagajı Düzenlemeleri

Uçuş hakkında bilmediklerimiz...

Kabin Bagajı

Yolcunun kendi denetiminde ve sorumluluğunda, uçak içerisine yanına aldığı bagajdır. Kabin bagajında taşınması yasaklanmış maddeler Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı EK-17'de sıralanmıştır. Bununla birlikte Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programının EK-17’de belirtildiği üzere ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü talimatıyla 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren limanımızdan yapılan Dış Hat ve İç Hat uçuşlarında sıvı kısıtlaması uygulanmaktadır.

Sıvı Kısıtlaması

El bagajlarında tüm sıvılar, jeller, aerosoller, vb. maddelerin kısıtlı taşınması ile ilgili yeni düzenlemeler: El bagajında sıvı kısıtlamaları İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uygulanmaktadır. El bagajlarında taşınacak sıvıların her biri en fazla 100 ml olmalıdır. Bu sıvılar maximum 1 (bir) litrelik 20cm x 20cm şeffaf kilitli poşetlerin içerisinde ayrı olarak taşınmalıdır. Her yolcu sadece 1 (bir) adet poşet taşıyabilecektir. İlaçlar (reçeteli ve orijinal ambalajlı) ve bebek mamaları bu uygulamadan muaftır. Sıvılar: Su, şurup vb. diğer içecekler, kremler, losyonlar, yağlar, parfümler, makyaj malzemeleri, (sıvı ruj, maskara vb.) diş macunu, traş jel ve köpükleri, saç jöleleri, deodorantlar, kontak lens sıvıları, şampuanlar, reçel, bal, yoğurt vb. maddeler.

Duty-Free

Duty-free mağazalarından satın alınan sıvı maddelerin kapalı, özel poşetlerin içerisinde faturası ile birlikte taşınması gerekmektedir. Lütfen seyahatinizin son noktasına kadar kapalı poşetleri açmayınız. Aksi takdirde güvenlik kontrol noktalarında poşetin içeriğine el konulabilir. Eğer Avrupa Birliği ülkelerinde ya da Amerika’da aktarmalı bir uçuşunuz var ise önceden satın alınmış olan duty-free ürünlerinin (100 ml’yi aşan) kilitli poşetlerin içerisinde dahi olsa el bagajı olarak taşınmasına izin verilmemektedir.